Wielka Zielona Ściana – Afryka Afryce

Film „Wielka Zielona Ściana – Afryka Afryce” w reżyserii Małgorzaty Frymus, ze zdjęciami Łukasza Nyksa, zdobył najważniejszą nagrodę na festiwalu filmowym Monaco International Film Festival – Angel Peace Award for Feature Film. Opiekunem naukowym projektu i inicjatorem powstania filmu był Pan dr hab. Pasquale Policastro prof. US dr h.c. al UAB z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego.

Premierowa projekcja filmu odbędzie się 19 stycznia w Auli Wydziału Matematyczno-Fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Wielkopolskiej 15 o godzinie 17:00. Wstęp wolny.

Dokument opowiada o projekcie Wspólnoty Państw Sahelu i Sahary, wspieranej przez Unię Afrykańską. Z Dakaru do Dżibuti, na pasie szerokości 15 km i długości 7100 km sadzone są drzewa, które mają stworzyć nowe lasy Afryki, powstrzymując tym samym rozprzestrzenianie się pustyni. To opowieść  o młodych Afrykanach, którzy poświęcają swoje wakacje, by pustynniejącą ziemię zamieniać w las. Dzięki temu, po 10 latach, po posadzeniu milionów drzew, widać zmiany − na zagrożonym terenie rozwija się obecnie hodowla bydła oraz rolnictwo.

Film został wyprodukowany przy udziale Uniwersytetu Szczecińskiego i dokumentuje działalność studentów oraz pracowników uczestniczących w projekcie Unii Afrykańskiej pt. “Wielka Zielona Ściana”, mającym na celu odbudowę środowiska przyrodniczego i społecznego Afryki. Powstały film dokumentalny zdobył nagrodę “Angel Peace Awards” na XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Monaco, którego laureatami w poprzednich latach byli, m.in. reżyser David Lynch (2013) oraz twórcy prezentujący materiały filmowe przedstawiające sylwetki Nelsona Mandeli (2012) oraz Dalai Lamy (2007).

Serdecznie zapraszamy.

Więcej informacji: www.facebook.com/events/434283870111294/