Międzynarodowy Festiwal Teatrów Niezależnych PRO CONTRA

Już dziś rusza Międzynarodowy Festiwal Teatrów Niezależnych PRO CONTRA. Jest to  wydarzenie, które grupa pasjonatów ze szczecińskiego Teatru „nie ma”, przy współpracy z licznymi lokalnymi instytucjami kulturalnymi, organizuje już po raz piętnasty.

Podczas weekendowego festiwalu zupełnie za darmo będzie można zobaczyć spektakle z najróżniejszych zakątków świata. W tym roku oprócz spektakli z Polski będzie okazja poznać reprezentantów Rosji, Gruzji, Włoch, Hiszpanii, Egiptu oraz Iranu. Festiwal odbywa się w dniach 2-4 września, oferując w tym czasie 17 spektakli konkursowych, dwa koncerty, dodatkowe pokazy artystyczne, nocne dyskusje w klubie Festiwalowym oraz Galę Finałową. Od 3 lat PRO CONTRA zwraca też uwagę na najmłodszych odbiorców sztuki. Przy współpracy z Teatrem Lalek Pleciuga odbywać się będą specjalne pokazy dla dzieci.

Inicjatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Niezależnych PRO CONTRA jest Stowarzyszenie Teatralne "nie ma" - organizator przedsięwzięć teatralnych oraz projektów kulturalnych i społecznych o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Sam Festiwal, w swojej pierwotnej formie, jeszcze pod nazwą "Goło i Wesoło", miał na celu ujmować w programie prezentacje spektakli z Polski i zagranicy, utrzymujące się w konwencji komediowo-kabaretowej. Dziś jednak Festiwal PRO CONTRA, to miejsce konfrontacji dzieł sztuki teatralnej różnych kultur, estetyk i języka, prezentujących przekrój najświeższych trendów we współczesnej sztuce teatralnej z kraju i świata. Festiwal ma charakter konkursowy - spośród wszystkich prezentacji wyłoniony zostanie jeden spektakl, który otrzyma miano Laureata GRAND PRIX. Artystyczną atmosferę dopełnią wydarzenia towarzyszące, reprezentujące pokrewne teatrowi dziedziny sztuki, m.in. koncerty muzyczne czy wystawy sztuk wizualnych.

Przedsięwzięcie współorganizują: Uniwersytet Szczeciński, Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Szczecińskiego, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Teatr Krzywa Scena, Teatr Współczesny w Szczecinie, Teatr Lalek Pleciuga, Akademia Sztuki oraz Nowy Browar. Wydarzenie objęte jest mecenatem Miasta Szczecin.

Teatr „nie ma” powstał we wrześniu 1999 roku w IX Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie. Wkrótce do opieki nad teatrem została zaproszona reżyser Teatru Polskiego Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz. Swoją siedzibę miał m.in. w Klubie 13 Muz, Miejscu Sztuki OFFicyna, grywał w Kontrastach, Willi Lentza, gra w Teatrze Krypta. Obecnie stałą siedzibą Teatru jest Akademickie Centrum Kultury US, a od roku 2003 odbywają się regularnie organizowane przez Teatr „nie ma” festiwale – „Goło i Wesoło” (obecnie Międzynarodowy Festiwal Teatrów Niezależnych PRO CONTRA) w Szczecinie oraz „Teatr w Stodole” w Nastazinie w gm. Maszewo. Teatr wystawił do tej pory ok. 100 sztuk. Brał udział w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach teatralnych w Andrychowie, Gryfinie, Krakowie, Pułtusku, Stargardzie Szczecińskim, Szczecinie, Tychach, Zakopanem i  Zbąszyniu, a także w  Berlinie, Lwowie, Moskwie, Pradze i Stralsundzie. Zespół tworzą zafascynowani teatrem młodzi ludzie pod artystycznym kierownictwem Tatiany Malinowskiej-Tyszkiewicz.

Kontakt:

Piotr Wesołowski – dyrektor organizacyjny