Finał Polskiej Ligi Historycznej

Zainaugurowana w listopadzie 2016 roku przez Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego Pomorska Liga Historyczna (PLH), ma za zadanie w ramach szlachetnej rywalizacji uczniów szkół ponadgimnazjalnych całego województwa, przybliżać uczestnikom i widzom historię naszej „małej ojczyzny” – Pomorza Zachodniego. Wielkimi krokami zbliżamy się do ostatniej, piątej rundy rozgrywek i uroczystego podsumowania pierwszego sezonu PLH.

- Liga ma prowadzić do tego, by Pomorza Zachodniego przeszłość była postrzegana w powiązaniu z dziejami Polski i Europy. Naszym założeniem  jest to by, poza samą rywalizacją o zwycięstwo w Lidze, rozgrywki stały się doskonałą okazją do nawiązania kontaktów pomiędzy różnymi środowiskami młodych entuzjastów Klio, a sama historia nie była postrzegana li tylko przez opasłe tomy wiedzy o przeszłości - wyjaśniają inicjatorzy.

Do I sezonu PLH zgłosiło się 21 drużyn, które w ramach tej nowatorskiej formuły, biorą udział w rozgrywkach, kończących się uroczystym finałem 6 czerwca. Każda z drużyn składa się z siedmiu uczniów i nauczyciela-opiekuna, przez co nie licząc zaangażowanych w zawody społeczności poszczególnych szkół, bezpośrednio uczestniczy w nich prawie 170 osób.  Rywalizacja polega na wykonywaniu opracowanych przez zawodowych historyków i archeologów różnorodnych zadań, takich jak gry miejskie, debaty oksfordzkie, turnieje wiedzy, czy prezentacje multimedialne. Uczestnicy przygotowują się do nich w swoich miejscowościach, a efekty prac są przesyłane do oceny przez pracowników IHiSM US.  Kilka razy w roku spotykają się oni w różnych miejscowościach Pomorza Zachodniego na turniejowym współzawodnictwie z pozostałymi uczestnikami Ligi. Dla każdej rundy opracowany został odrębny regulamin oraz zasady i kryteria oceny poszczególnych zadań, z którymi można się zapoznać na stronie www.plhszczecin.eu.

We wtorek, 6 czerwca o godzinie 10:00 drużyny ruszą z Rynku Staromiejskiego w Stargardzie, by rozegrać ze sobą finałową grę miejską. Ich zadaniem będzie odnalezienie najcenniejszych zabytków tego historycznego miasta i wykonanie przy nich konkretnych zadań. Finałowa gra miejska został zorganizowana przy współpracy Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. Podsumowanie I sezonu Pomorskiej Ligi Historycznej jest zaplanowane na godzinę 14:00 w Kolegiacie Najświętszej Marii Panny Królowej Świata w Stargardzie. Zostanie tam zaprezentowana ostateczna punktacja oraz ogłoszona zostanie lista laureatów. Zostaną również przez patronów honorowych Ligi wręczone nagrody dla wszystkich drużyn, a pierwsze trzy wezmą udział w trzydniowej wyciecze historycznej przez polskie i niemieckie Pomorze, zorganizowanej przez pracowników Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych US.

Honorowy patronat nad Ligą objęli: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego - Olgierd Geblewicz, Zachodniopomorski Kurator Oświaty - Magdalena Zarębska-Kulesza, Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego - prof. dr hab. Edward Włodarczyk oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego - prof. dr hab. Krzysztof Mikulski.