Kwiat za grat

13 maja w godzinach 9.00 – 15.00, wraz z pracownikami firmy Remondis oraz w imieniu Enea Operator, zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w akcji „Kwiat za Grat”. Wymień elektroodpady na sadzonki kwiatów!
W wymienionych godzinach odbędzie się też ekologiczny quiz dla najmłodszych i tych trochę starszych mieszkańców Szczecina.

Przynieś w niedzielę na parking przy Jasnych Błoniach (na przeciwko Pomnika Czynu Polaków) stary telefon, suszarkę, telewizor czy lodówkę, a otrzymasz pięknego kwiatka. Jak co roku na akcję zaprasza Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego. Zbiórka elektrośmieci będzie miała miejsce na parkingu przy Jasnych Błoniach.

 Dlaczego powinniśmy oddać swoje „graty”

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to tzw. elektrośmieci.  Sprzęt elektroniczny i elektryczny to poważny problem dla środowiska naturalnego. Elektronika i zużyte urządzenia elektryczne zawierają bardzo duże ilości szkodliwych substancji, substancje takie mogą przedostać się do wód gruntowych, gleby, roślin, organizmów tworząc toksyczne związki chemiczne. Przykładem może być tutaj rtęć zawarta w świetlówkach, kadm w bateriach i akumulatorach, ołów, nikiel, freon szkodliwy dla warstwy ozonowej, azbest i wiele wiele innych w tym tworzywa sztuczne. Substancje i pierwiastki zawarte w elektrośmieciach powodują choroby nowotworowe, choroby nerek, płuc, zaburzenia płodności, choroby wątroby. Współcześnie używamy bardzo dużo sprzętu elektrycznego i elektronicznego, od telefonów komórkowych, przez telewizory, wentylatory, oświetlenie, akumulatory po tostery i kuchenki. Postęp i konkurencja sprawiają, że sprzęt elektryczny i elektroniczny starzeje się bardzo szybko, wymieniamy go często na nowe modele i technologie.

Nieużywany i stary sprzęt trafia na wysypiska, stanowiąc zagrożenie dla nas samych i przyrody, a mógłby dzięki recyclingowi stanowić źródło cennych surowców. Powstawanie odpadów elektrycznych i elektronicznych nie przedstawia się zbyt optymistycznie, w Polsce co roku powstaje ich ponad 300 tyś. ton natomiast na całym świecie produkowanych jest rocznie ponad 40 milionów ton a ich liczba rośnie w zatrważającym tempie. Beztroskie wyrzucanie elektrośmieci jest nie tylko bardzo niebezpieczne, ale zakazane i regulowane przepisy prawa oparte na dyrektywach europejskich są tu jednoznaczne.

Podstawowym aktem prawnym określającym obowiązki podmiotów wprowadzających na terytorium kraju sprzęt elektryczny i elektroniczny, oraz podmiotów prowadzących działalność w zakresie zbierania, przetwarzania, odzysku i recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, jak również użytkowników sprzętu i organizacji odzysku określa, Ustawa z dnia 29 lipca 2005r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. z 2005r. Nr 180, poz. 1495 tj.).

Elektrośmieci powinny być zbierane selektywnie, następnie poddane procesom, odzysku, recyklingu oraz unieszkodliwienia trujących substancji.  Uzyskane w ten sposób produkty przekazywane są do zakładów przetwarzania, dzięki czemu mogą być wykorzystywane do produkcji nowych przedmiotów, np. żagli, misek żaroodpornych, mebli czy nowych urządzeń RTV i AGD.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z poprzednich edycji akcji Kwiat za Grat:

Galeria:

kzg-3

301987_591468914199641_806388516_n

Elektrośmieci zalewają świat

  • Wydział Nauk o Ziemi

    Strona internetowa Wydziału Nauk o Ziemi
  • Tydzień Ziemi fanpage

    Facebook - media społecznościowe
  • Kontakt:

    Kontakt: Krystian Strzałkowski, tel. 669-913-487, krystian.strzalkowski@gmail.com Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego ul. Mickiewicza 18 70-383 Szczecin